Období Universal 1982 -1992

 

To byl konec jedné éry. Na firmu Lesney podnikající od roku 1947 byl 11.června 1982 vyhlášen konkurs. Společnost byla reformovaná na "Matchbox Toys Ltd" a hledala kupce. Zájem o ní měli jak Fisher Price tak i Mattel ale 24 září 1982 se kupcem nakonec stála firma Universal Toys vlastněná Davidem Yehem. Trvalo několik let než byla značka "Lesney Products"odstraněna ze všech forem. Jak miniatury tak řada yesteryears nesla jméno Lesney až do roku 1985.

Jack Odell, jeden ze zakladatelů Lesney Products si koupil několik původních nástrojů Lesney a začal vyrábět modely ve své vlastní společnosti s názvem "Lledo" (Odell čteno pozpátku).

V roce 1977 byla firma Kidco toys převedena na Universal toys. V roce 1978 koupila firma Universal toys 80% firmy LJN Toys z New Yorku. Když byl Matchbox koupen Universal toys, byly celé řady Kidco a LJN uváděny na trh jako produkty Matchbox v Evropě. V roce 1980 koupila Universal Group prostory v Macau pro společnost s názvem "Macau Toys Ltd", která v roce 1981 změnila název na "Macau Diecasting Toys Ltd ".

Během 3 měsíců od převzetí Lesney se mnoho strojů pro Matchbox Toys začalo stěhovat do Macaa a první Matchbox Made in Macau přišel na trh v květnu roku 1983. Bylo rozhodnuto udržet výrobu i v Rochfordu v Anglii. V roce 1985 se však i výroba Yesteryear modelů stěhuje do Macaua.

V roce 1986 zahájil Matchbox jednání s Kennerem Parkerem o koupit ochranné známky Dinky. V roce 1987 byl obchod uzavřen. V roce 1989 byly předvedeny první prototypy Dinky na veletrzích hraček ve Velké Británii

Matchbox Toys nebyla firmou jen na kovová autíčka. Během roku 1980 se pod značkou Matchbox začlo objevovat mnoho neobvyklých produktů. Pokračuje výroba panenek a zvířátek. V roce 1988 boduje Matchbox v USA s řasou Pee Wee Herman.

Pee Wee Herman figuky

V roce 1989 narazil Matchbox s jejich nejvíce kontroverzní nabídkou, mluvící postavičkou Freddyho Kreugera. Freddy byl hvězdou filmů Noční můra v Elm Street. Ovšem kvůli nevoli rodičovských a náboženských skupin Freddy brzy zmizel z regálů obchodů. V roce 1990 šla ziskovost firmy Matchbox dolů, pravděpodobně kvůli tomu, že expandovala do příliš mnoha různých oblastí, a ne všechny byly výnosné. Začátkem roku 1992, David Yeh, předseda Universal Toys nabídl firmu k odprodeji. Dalším důležitým datem v historii Matchbox byl květen roku 1992 kdy Tyco Toys zveřejnilo svůj záměr koupit Universal Group. Po několika měsících jednání 02.10.1992 přešla firma Matchbox Toys pod firmu Tyco Toys.

Co se stalo dál v letech 1992-1994 si přečťete na následující straně.


 

......................... ........................................................................ .. . ...... . .................................